Elektrický nebo klasický?
V minulosti lidé problém se zubní hygienou tolik neřešili. Ovšem jedli také stravu jiného složení než my, především v ní nebylo tolik cukru jako je tomu dnes. Když už si chtěli zuby trochu vyčistit, stačil k tomu kousek rozžvýkané větvičky.
První „modely“ kartáčků, které se podobaly těm dnešním klasickým, údajně vyrobili Číňané v 15. století. Používali kostěná držadla a zvířecí štětiny. První elektrický kartáček k čištění zubů vznikl ve Švýcarsku v roce 1939. Dnešním modelům se ale moc nepodobal. Měl objemný motor a díky tomu vážil několik kilogramů. Moc se neujal, ale vynález spatřil světlo světa. Elektrické zubní kartáčky v podobě, jak je známe dnes, začaly být vyráběny až v osmdesátých letech 20. století.
Jaké elektrické kartáčky si můžeme koupit
Podle toho, jak se pohybuje jejich hlavice, můžeme tyto kartáčky rozdělovat do pěti skupin.
1. pohyb ze strany na stranu (side-to-side)
2. pohyb cirkulární
3. pohyb ultrazvukovými vibracemi (ultra-sonic-vibration)
4. pohyb svazků vláken různými směry (counter oscillation)
5. pohyb rotačně oscilační (hlava kartáčku rotuje a současně se pohybuje dopředu a dozadu)
Pro koho je elektrický kartáček vhodný
Tento kartáček určitě hodně pomáhá skupině uživatelů, které motivuje k péči o zubní hygienu. Hlavně dětem. Malé děti pak čištění více baví, berou ho jako hru. Dále pomáhá při čištění zubů lidem, kteří jsou v důsledku svého zdravotního stavu při čištění „méně zruční“. Starším lidem. Elektrický kartáček je jednoduchý na obsluhu a vyčistí zuby rychleji. Dle odborníků je dobrou alternativou kartáčku klasického, ovšem co se týká kvality čištění, nepracuje nějak výrazně lépe než šikovná ruka využívající vhodnou techniku s kartáčkem klasickým. Doporučují ho dětem, starším lidem a také těm, kteří nosí rovnátka.
Kdo by měl zůstat u kartáčku klasického
Elektrický kartáček má nevýhodu v tom, že neposkytuje uživateli dobrou kontrolu jemných pohybů. V důsledku toho pak může snadno dojít k poranění a krvácení dásní. Není vhodný pro lidi, kteří mají záněty zubů, paradontózu, mají zuby citlivé či viklavé, zuby s obnaženými krčky. Jejich obtíže by pak mohlo užívání elektrického kartáčku zhoršit.
Dle odborníků je v péči o zuby rozhodující především správná technika čištění a pravidelnost jeho provádění.